Podpořili jsme “Zažít Bořivojku jinak”

17. Září jsme se účastnili akce Zažít město jinak. Naši dobrovolníci podpořili tuto akci v ulicích Bořivojova a Vlkova. A jaké to bylo? Přes počáteční problémy s nedostatkem dobrovolníků jsme se nakonec usadili na vstupních stanovištích, kde jsme prodávali recyklovatelné kelímky “NICK NACK”, lístky do tomboly a také vysvětlovali lidem o co vůbec jde. “To je tady takhle jako zadarmo todle? A co se tady vlastně děje?” Podobné dotazy jsme slyšeli často. Většinou jsme jim odpověděli něco ve smyslu: “Ano, je to pouliční sousedský festival “Zažít Bořivojku jinak”, jsou tu různé workshopy, aktivity pro děti, vystupují skupiny a je tu i dobré jídlo. A když si chcete dát něco k pití, tak mi vám tady za vratnou zálohu 50 Kč prodáme tenhle speciální kelímek – to abychom nevyrobili tolik odpadu. Chcete jeden?”. Po chvíli dorazila ještě další skupinka dobrovolníků, která doplnila naše počty a tak jsme mohli obsadit všechny vstupní stanoviště.

Pořád bylo co dělat a tak jsme měli jen málo času si prohlédnou místní atrakce. V Bořivojově ulici voněla spousta dobrého jídla, bylo možné si tam dát gyros, sendvič, dezerty ale také kávu či různé druhy vegetariánského a veganského občerstvení. Ve stejné ulici byla také umístěna hlavní stage, kde se střídali kapely a vyhlašovala tombola. Krátce po obědě se k nám stavila vedoucí organizátorka Bára, aby nám připomněla, že bude brzy vyhlášení. Vydali jsme se tedy s lístky mezi lidi a na poslední chvíli ještě prodávali. “Vyhlašujeme za 20 minut, máte lístky do tomboly? Můžete vyhrát vouchery do restaurací, dárková balení z obchodů kolem, nebo krásnou kabelku!”. “Hmmm to zní dobře a kolik stojí lístek? Říkáte 50,-? Dobře dejte mi dva!”. Nakonec se nám podařilo prodat dost lístků. To bylo žádoucí, protože cen bylo opravdu hodně, cca 10 při každém losování!

K večeru začalo pršet a mnoho lidí se rozhodlo pro rychlou evakuaci. Měli jsme tedy cca hodinu a půl na odpočinek (tedy kromě těch, kdo byli přímo naproti DJ stagi a museli snášet nápor hlasité hudby). Potom se déšť umírnil a lidé se začali pomalu vracet. V ulicích se objevovalo víc a víc cizinců a mi si uvědomili, jak moc jich na Žižkově bydlí, je to opravdu kosmopolitní část Prahy! Po desáté večer Gordon ze Žižkovšišky na pódiu ohlásil konec akce. Poklidili jsme u našich stánků, odevzdali vše, co jsme vydělali za kelímky a listky do tomboly a pak jsme se rozloučili s Bárou a ostatními. Byli jsme unavení ale spokojení, potkali jsme mnoho příjemných lidí a taky se mnohému naučili. Tímto chceme moc poděkovat Báře, Jendovi, Gordonovi a všem dalším organizátorům akce, za svěřenou důvěru i za užitečné zkušenosti.

Budeme se těšit zas příští rok, a kdo ví, třeba se nám podaří akci “Zažít město jinak” zorganizovat v naší domovské Žerotínově ulici 🙂