Principy W-CARP

Krása

Co si pod tímto pojmem představíte? Někteří z vás možná pohledného muže či ženu, jiní kus nádherné přírody, nebo skvostný obraz od nějakého malíře. Věříme, že krásné by měli být i mezilidské vztahy, a pokud tomu tak je, naše životní spokojenost může být dlouhodobá. Pokud se podíváme do naší společnosti, ve vztazích máme spoustu problémů. Vysoká rozvodovost, špatné vztahy dětí a rodičů, týrání dětí či partnerů, problémy ve vztazích šéf – zaměstnanec a tak dále.

Klíčovým místem, kde se lidé učí žít ve vztazích je rodina. Jedním z cílů W-CARPu je vybavit mladé lidí co nejlépe na rodinný život. A jak toho dosáhnout? Věříme (a zkušenost nám to potvrzuje), že pokud se člověk naučí přijímat a mít rád sám sebe, odpouštět, pomáhat druhým a komunikovat je mnohem větší šance, že jeho partnerské, rodinné i profesionální vztahy budou dobře fungovat. Na vztahy jsou zaměřené naše tréninkové programy a přednášky. K dobrým vztahům patří i příjemně strávený čas ve společnosti.  Proto čas od času uspořádáme i nějaký kulturní večer.

Pravda

Každý z nás se během svého života snaží učit nové věci. Chceme se dozvědět, jak svět kolem nás funguje, jaké principy ho řídí ale také třeba to, jak správně zatlouct hřebík do zdi. V určitých částech života se také snažíme poznat sebe sama. Kdo jsme, jaké máme touhy a potřeby a co jsou naše sny a tak dále.  Pokud tento aspekt poznání přehlížíme, často se dostavují pocity prázdnoty, nenaplnění ale někdy i smutek a sklíčenost.

V obou případech se nějakým způsobem snažíme snížit svoji nevědomost, buď o světě kolem nás, nebo o nás samotných. Tomu prvnímu říkáme v našich Principech vnější nevědomost, snažíme se jí snížit vzděláním, přírodními vědami a dalšími racionálními způsoby poznání. Tomu druhému říkáme vnitřní nevědomost. V průběhu dějin se jí snažili lidé překonat sebepoznáním skrze různá náboženství a filozofie. V současnosti nám v této oblasti pomáhají i obory a terapie vycházející z psychologie.

V dnešním světě často klademe důraz na vnější poznání a to vnitřní považujeme za nedůležité a nebo je pro nás těžké si na něj při dnešním hektickém způsobu života najít čas (např. během zkouškového období :-). V W-CARPu věříme, že k naplněnému životu je třeba oba druhy poznání vyvážit. Aby jste dohnali svůj vnitřní deficit, můžete na dva měsíce odjet do Himálají a meditovat společně s mnichy na úpatích hor. Pokud se ale vrátíte do běžného života, budete stát před výzvou vyvážit život v materiálním světě s potřebami vašeho srdce a ducha. Od cesty do Himálajského chrámu vás nechceme odrazovat (někteří z nás kvůli něčemu podobnému odjeli na měsíc do Jižní Koreje); věříme ale, že duchovní a fyzický život by měl být v rovnováze. Jestliže dosáhnete vnitřního klidu někde v chrámu, je to úžasné. Pokud však tuto schopnost použijete ve společnosti a změníte díky ní mnoho věcí k lepšímu, je to podle našeho názoru ještě lepší.

Dobro

Pomohli jste někdy kamarádovi v nouzi, nebo třeba jen babičce nastoupit do autobusu? Jaký to byl pocit? Vsadíme se, že většina z vás se cítila dobře. Když někomu pomůžete a vidíte úsměv na jeho tváří, je to hřejivé a příjemné. Těmto příjemným pocitům v W-CARPu říkáme prvky vitality. Nejsou to totiž jen pocity. Vaše tělo při dobrých skutcích vyplavuje různé hormony, které vám způsobují pocit štěstí a také odstraňují např. pocit smutku či únavy. Pomáhat druhým tedy dělá dobře vašemu tělu i duchu.

Věříme, že dávat je stejně důležité jako přijímat. Pokud je v našich vztazích dávání a přijímání v rovnováze budou se dobře rozvíjet. A navíc, pokud se budeme snažit dávat a budeme myslet v první řadě na dávání, automaticky k nám budou přicházet dobré věci. Na druhou stranu v určitých životních situacích nám však nezbývá než přijímat. Na tom není nic špatného. Umět přijímat pomoc je stejně důležité jako umět dávat. Mnoho lidí je v problémech i proto, že je pro ně těžké přijmout nabídnutou pomoc. Když k nám pomoc přichází, je dobré za ní být vděčný. Vzpomeňte si, jak dobře vám udělá, když vám za vaši pomoc někdo upřímně poděkuje.

Možná to zní ezotericky, ale doopravdy v tom není žádná magie. Když někomu pomůžete zažije pozitivní pocity. Díky ním si vás tento a možná i ostatní lidé kolem spojí s dobrými vzpomínkami. No a pokud o někom máte dobré mínění, rádi ho také jen tak pozvete na kávu a nebo mu něco dáte. Aby to takhle fungovalo je však nutné se osmělit a udělat první krok: pokusit se dát. Jak možná většina z vás ví, není to vždy jednoduché. Pokud chcete začít a nevíte jak, připojte se k jednomu za našich projektů pomoci.